انواع نوآوری

در اینفوگرافیک بالا، ما اوج سال‌ها تحقیق عمیق را از Doblin، یک شرکت متمرکز بر نوآوری که اکنون متعلق به Deloitte است، به نمایش گذاشته شده است. پس از بررسی بیش از 2000 نوآوری تجاری در طول تاریخ، دابلین کشف کرد که بیشتر پیشرفت‌ها لزوماً از اختراعات مهندسی یا اکتشافات نادر ناشی نمی‌شوند.

در عوض، آنها مشاهده کردند که نوآوریها را می توان در محدوده 10 بعد متمایز طبقه بندی کرد و هر کسی می تواند از چارچوب استراتژیک حاصل برای تجزیه و تحلیل رقابت، تست استرس برای نقاط ضعف محصول، یا یافتن فرصت های جدید برای محصولات خود استفاده کند.

در اینجا 10 نوع نوآوری وجود دارد:

توضیحات انواع نوآوری

  1. در مدل درامدی به دنبال “چگونه پول در می آورید” هستید.
  2. ارتباطات شبکه با دیگران برای ایجاد ارزش
  3. ساختار همسویی استعدادها و دارایی های شما
  4. فرآیند استفاده از روش های برتر برای انجام کار شما
  5. عملکرد ویژگی های محصول و قابلیت های متمایز آنها
  6. خدمات تکمیلی محصولات و سرویسها
  7. پشتیبانی خدمات و پیشرفت هایی که ارائه های شما را احاطه کرده است
  8. نحوه ارائه پیشنهادات شما به مشتریان و کاربران را کانال کنید
  9. نمایندگی برند از پیشنهادات و کسب و کار شما

10.تعامل با مشتری  در تعاملات متمایزی که شما پرورش می دهید

 

انواع نوآوری شماره 1-4: “پیکربندی”

به گفته دابلین، چهار نوع اول نوآوری در اطراف پیکربندی شرکت و تمام کارهایی که «پشت صحنه» اتفاق می‌افتد، متمرکز می‌شوند.

اگرچه انواع نوآوری در این دسته مستقیماً با مشتری روبرو نیستند، همانطور که در مثالهای زیر مشاهده می کنید، هنوز هم می توانند تأثیر مهمی بر تجربه مشتری داشته باشند. نحوه سازماندهی شرکت و محصولات شما می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در پایین‌دستی داشته باشد، حتی نوآوری‌ها را در سایر دسته‌ها ممکن می‌سازد.

دو مورد از جالب ترین نمونه ها گوگل و مک دونالد هستند. هر دو شرکت نوآوری‌های داخلی انجام دادند که به افرادشان قدرت داد تا پیشرفت‌های مهمی را در پایین دست انجام دهند.

در مورد مک‌دونالد، بینش صاحب امتیاز که منجر به معرفی Egg McMuffin شد، کل پیشنهاد صبحانه این شرکت را رهبری کرد، که اکنون 25٪ از درآمد را تشکیل می‌دهد. صبحانه نیز اکنون سودآورترین بخش شرکت است.

انواع نوآوری شماره 5-6: “پیشنهاد”

هنگامی که بیشتر مردم به نوآوری فکر می کنند، احتمالاً این مقوله پیشنهادی است که به ذهن می رسد.

ایجاد بهبود در عملکرد محصول یک نوع بدیهی اما دشوار از نوآوری است، مگر اینکه با فرهنگ عمیق شرکت نسبت به نوآوری فنی همراه باشد، چنین پیشرفت‌هایی ممکن است تنها مزیتی موقت در برابر رقبا ایجاد کنند.

این بخشی از دلیلی است که دابلین توصیه می‌کند که شرکت‌ها بر ترکیب چندین حوزه نوآوری با هم تمرکز کنند  تا خندق اقتصادی بسیار پایدارتر ایجاد ‌کنند.

اپل به نوآوری شهرت دارد، اما اکوسیستم محصول که در بالا به آن اشاره شد، بخش نادیده گرفته شده استراتژی این شرکت است. با فکر کردن به اکوسیستم محصولات  و اطمینان از کارکرد بی عیب و نقص آنها با هم  ابزار اضافی ایجاد می شود و دور شدن از محصولات اپل را برای مشتریان دشوارتر می کند.

انواع نوآوری شماره 7-10: “تجربه”

این نوع نوآوری‌ها بیشتر مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرند، اما این موضوع باعث می‌شود که بیشتر مورد تفسیر قرار گیرند. در حالی که سایر نوآوری‌ها تمایل دارند در بالادست اتفاق بیفتند، نوآوری‌های تجربه، همگی در دست مشتریان آزمایش می‌شوند. به همین دلیل، مراقبت شدید در ارائه این ایده ها مورد نیاز است.

در روزهای اولیه اینترنت، حمل و نقل آنلاین در بهترین حالت متزلزل بود، اما معرفی آمازون پرایم و حمل و نقل سریع رایگان برای همه اعضا یک تغییر بازی برای تجارت الکترونیک بوده است. اجرای چنین وعده ای کار کوچکی نبود، اما امروزه 150 میلیون کاربر Prime در سراسر جهان وجود دارد، از جمله برخی در مناطق مترو که می توانند موارد را در کمتر از دو ساعت دریافت کنند.