درباره شبکه فن بازار

فرآیند توسعه اقتصادی دانش‌محور نیازمند زیرساخت‌هایی برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تسهیل مبادلات و انتقال صحیح فناوری است. یکی از ابزارهایی که برای تسهیل فعالیت‌های توسعه فناوری، شفاف‌سازی و تقویت بازار فناوری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، فن‌بازارها هستند.

فن‌بازار به‌معنای بازار فناوری، در حقیقت بازاری برای عرضه و فروش   محصولان و خدمات فناوری است. به عبارتی دیگر فن بازار یک بازار تمام عیار است که کالای مورد معامله در آن، فناوری و خدمات فناوری است. ماموریت اصلی این بازار تسهیل و استاندارد سازی مبادلات فناوری است. فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات فناوری است.

در بازار فناوری، فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناوری و مشاوره درباره مراحل انتقال فناوری به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند.

علاوه بر فروشندگان فناوری (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع دارای واحد های تحقیق و توسعه و شرکتهای دانش بنیان) و خریداران فناوری (صنایع و موسسات مصرف کننده فناوری)، حضور موسسات مالی و اعتباری، VCها و شرکت های ارائه دهنده خدمات تکمیلی، موسسات بیمه ای، مشاوران صنعتی و تکنولوژیک و بسیاری دیگر از بازیگران عرصه ی علم و صنعت در این بازار به چشم می خورد.

با گسترش روزافزون اهمیت فن‌بازارها در دنیا بعنوان یک ابزار قدرتمند توسعه و تبادل فناوری، ایده ایجاد فن‌بازار در ایران در سال۱۳۸۱ شکل گرفت. با توجه به عدم وجود تجربه مشابه در داخل کشور، فاز مطالعاتی ایجاد فن‌بازار در همان سال در پارک فناوری پردیس آغاز شد.

مدل مناسب برای پیاده‌سازی در ایران با توجه مطالعات انجام‌شده و نیز شرایط و زیرساخت‌های موجود در کشور در سال ۱۳۸۲ استخراج گردید و منجر به شکل‌گیری اولین فن‌بازار در پارک فناوری پردیس شد که تحت عنوان فن‌بازار ملی ایران به‌کار خود ادامه داد. فن بازار ملی ایران در هر استان فن بازارهای منطقه ای را در جهت نیل به اهداف خود تعریف کرده است. در حقیقت کارگزاران فن بازار مستقر در استان های مختلف در جهت اجرای اهداف فن بازار ملی تلاش می کنند.

بازاریابی و فروش محصولات و خدمات فناورانه و دانش بنیان، شناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری، جلب سرمایه‌گذاران، تسهیل روند تجاری‌سازی دانش‌فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای كه منجر به «توسعه بازار فناوری» می‌شود از جمله نقش‌های اساسی فن‌بازارها و کارگزاران  فن بازار است.

در حال حاضر مركز فن بازار ملی ایران با در اختیار داشتن بزرگترین بانك اطلاعات فناوری كشور، اجرای برنامه‌های متعدد ملی و بین‌المللی است. فن بازار ملی با برخورداری از شبكه گسترده فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی، شبكه كارگزاران حرفه‌ای تبادل فناوری و سایر ابزارهای قانونی، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، موضوع «توسعه و مدیریت بازار فناوری كشور» را مأموریت اصلی خود قرار داده است.

شرکت طیف نگار یکتا نوین که از سال 1396 به عنوان کارگزار فن بازار منطقه ای البرز از طرف شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز معرفی شده است نیز قصد دارد، یکی از پلهای مهم ارتباطی بین فناوریهای مختلف کشور شود. به همین دلیل سامانه شبکه بازاریابی و فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان عصر طنین به ادرس taninera.com را به منظور بازاریابی و فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان و اختراعات و سامانه سرمایه گذاری فرشتگان طنین tanintec.com راه اندازی نموده است.

 

درباره شبکه بازاریابی و فروش  و صادرات محصولات فناورانه و دانش بنیان  عصر طنین

به منظور  بازاریابی و فروش و صادرات محصولات فناورانه و دانش بنیان  شبکه بازاریابی و فروش عصر طنین  راه اندازی شده است. این شبکه بر اساس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، بهترین روش بازاریابی را پیدا کرده و  بهترین بازار فروش  را به طرف متقاضی پیشنهاد داده و بدین ترتیب محفل امنی برای خرید و فروش پیش روی افراد می گذارد. جستجوهای مختلف بر اساس سطح بندی کاملا متفاوت  و همچنین ابتکاری  محصول به صورت  سطح A (ساده)، سطح B (فناورانه) و سطح C  (دانش بنیان)  که به ترتیب با رنگهای سبز و قرمز و آبی نشان داده شده و به صورت بصری کار انتخاب را اسان نموده است و همچنین مقدار سرمایه، مکان، حوزه محصول  در این سامانه وجود دارد.

همچنین در یک کار کاملا مبتکرانه درخت فناوری رشته های مختلف نشان داده شده است که با کلیک بر روی هر حوزه به محصولات آن حوزه بدون رفتن به منوی جستجو، محصول مد نظر شما را به راحتی میتوان یافت.