ایزو چیست؟

ایزو (ISO) در واقع مخفف International Organization for Standardization است که به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد سازی است و در واقع یک موسسه غیر دولتی  واقع در ژنو محسوب می شود. استانداردهای ایزو و گواهینامه ایزو برای ارتقا سطح کیفی زندگی گرفته از کالاهای تولید شده تا خدماتی که به جامعه ی مصرف کننده ارائه می شود، توسط یک سازمان بین المللی به وجود آمد.

اگر به وبسایت های مختلف سری بزنید یا روی بسته بندی محصولات را نگاه کنید حتماً نشانه های گوناگونی از استانداردهای و گواهینامه های ایزو را خواهید دید و شرکت های مختلفی این گواهینامه ها را به عنوان نشان افتخار شرکت خودشان معرفی می کنند. سازمان بین المللی ایزو هم اکنون ۱۴۷ عضو فعال دارد که کشورمان ایران یکی از اعضای اصلی این سازمان محسوب می شود. هدف اصلی این سازمان بین المللی، ارتباط آسان بین مردم و کسب و کار ها است.

امروزه رعایت استانداردهای ایزو در تولید و عرضه محصولات و خدمات از چنان اهمیتی برخوردار است که در عرصه تجارت جهانی، داشتن این استاندارد‌ها و گواهینامه ها، شرط اولیه و بسیار مهم در تجارت و داد و ستدهای بین‌المللی محسوب می شود. ایزو وظیفه دارد که در راستای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در محدوده فنی، علمی، هرگونه فعالیت های اقتصادی و اطلاعاتی، فرایند ها را مورد بررسی قرار دهد و استانداردهای بین المللی را برای بهبود آن ها ارائه کند.

مهم ترین استاندارد های ایزو

مهمترین و پر کاربردترین این استانداردها عبارتند از: ISO 9001 ، ISO 14001 ، ISO 45001

۱- ISO 9001: ایزو 9001 به منظور حفظ سطح کیفیت در سازمان پیاده سازی می گردد و در واقع به یک محصول خاص تعلق نمیگیرد بلکه فرآیند تولید و یا خدمات یک سازمان را مورد بررسی قرار میدهد.

۲- ISO 14001: ایزو 14001 استاندارد بین المللی در رابطه با محیط زیست می باشد. به طور کلی این استاندارد به پاکیزه نمودن محیط زیست کمک میکند.

۳- ISO 45001: استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی می باشد. این استاندارد به سازمان ها کمک می کند تا بتوانند سیستم مدیریت خود را در زمینه های بهداشتی و ایمنی ارزیابی کنند.

 استاندارد HALAL(غذای حلال):

با دریافت این تاییدیه سازمان قادر به برقراری ارتباط با بیش از ربع جمعیت دنیا از طریق کسب موقعیت استثنایی صادرات به متقاضیان غذای حلال در سراسر دنیا خواهد بود.

با توجه به بالا بودن جمعیت مسلمان جهان، ارزش مالی این بازار بسیار بالا خواهد بود.

تاییدیه حلال با اعمال قوانین بسیاردقیق و سخت گیرانه در زمینه رعایت اصول بهداشتی فردی مورد نیاز، علاوه بر تاکیدات موجود در سیستم های ایمنی و تامین سلامت مواد غذایی خواهد بود.

عناوین استانداردها و ایزو ها

برای چه صنفهایی چه ایزوهایی میتوان گرفت؟

  کاربری ایزو ها به تفکیک صنف

در این رابطه نمی توان هزینه دریافت ایزو را بصورت دقیق و یکبار برای همیشه اعلام نمود و اخذ این گواهینامه ها در ایران به فاکتورهای دیگری بستگی دارد. اولین و مهمترین آیتم در هزینه گرفتن ایزو، در راستای اخذ گواهینامه ISO، انتخاب مرجع صدور گواهینامه ها (CB ها) می‌باشند، سپس مرجع اعتبار دهنده صدور گواهینامه ها (AB ها) می‌باشد.

سازمان ISO به خودی خود گواهینامه ایزو صادر نمی کند، لذا شما برای دریافت گواهینامه ایزو می بایست به سراغ یک شرکت ثالث برای صدور گواهینامه ایزو بروید. این سازمان به عنوان شرکت ثالث، سازمان شما، فرآیندها، محصولات و خدمات شما را بررسی می کنند که آیا می توانند به معیارهای استانداردهای ISO برسند یا خیر!

پس از اینکه شرکت درخواست کننده ی گواهینامه ایزو، با یکی از شرکت های مشاور همراه و الزامات گواهینامه درخواستی در شرکت پیاده سازی شد، به یکی از شرکت های مادر CB در خاک خود متصل می شود و ممیزی های اصلی انجام خواهد پذیرفت، سپس مراحل صدور گواهینامه ی ایزو آغاز می گردد. البته خود این موسسات CB نیز به یک بدنه ی دیگر یعنی موسسات AB متصل هستند و اعتبار خود را از این موسسات می گیرند.

به خاطر داشته باشید که شرکت های CB می توانند تقلبی باشند و گواهینامه های ایزوی نامعتبر صادر کنند. به همین دلیل لازم است که حتما از اعتبار شرکت های CB اطمینان حاصل کنید.

خانه ایزو، یکی از سازمان های موفق در صدور انواع گواهینامه ایزو است که می تواند شما را برای رسیدن به اهداف بزرگ خود در خصوص کسب و کارتان یاری کند.

کار اکثر سازمان ها با صدور گواهینامه ایزو 9001 شروع می شود که اساس بسیاری دیگر از استانداردهای ایزو است.
سازمان های ثالثی که به شما گواهینامه ایزو ارائه می کنند، خود نیز استانداردهای لازم را دارند که باید توسط کمیته ارزیابی سازگاری ISO یا CASCO توسعه یابند.

هنگامی که شرکت شما با استانداردهای ایزو مطابقت داشته باشد، از سوی شرکت های ثالث ایزو برای شما گواهینامه ای صادر می شود که می توانید از آن ها هنگام پیشنهاد قراردادها، تبلیغات و محصولات و خدمات استفاده کنید و به مشتریان خود ارائه دهید.

اگر شما از مراجع معتبر صدور گواهی ISO، بخواهید گواهینامه ایزو دریافت کنید مسلماً هزینه دریافت آن خیلی بالا میرود و اگر بخواهیم مراجع معتبر گواهی دهنده ایزو در ایران، یا مراجع معتبر صدور گواهی نامه ایزو را بشناسیم باید سری به انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF بزنیم. مراجع معرفی شده در انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF ها بصورت مراجع اصلی در کشورها فعالیت میکنند و خودشان تشکیل از چندین CB، در هر کشوری هستند و در هر کشوری نمایندگی صدور گواهی ایزو دارند.

CB ها یا همان CERTIFY BODY ها، مراجع معتبر ارائه دهنده ایزو هستند، و اگر بخواهیم از مراجع موردتایید IAF، اخذ گواهی ایزو داشته باشیم، هزینه گرفتن ایزو بسیار متغیر می شود و بسیار بالا میرود، اما باز هم هزینه گرفتن ایزو، فقط بستگی به CB صدور گواهی ایزو یا AB مراجع اعتبار دهنده ایزو ندارد، بلکه به تعداد نفرات شاغل در سازمان متقاضی فرآیندهای در حال اجرا، زمینه فعالیت، نوع استاندارد و گواهی ایزو، درخواستی متقاضی و فاکتورهای دیگری دارد.

بنابراین برای اطلاع کامل از هزینه‌ها بصورت دقیق و تفکیک شده بر اساس CB های مورد تایید AB  که در انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF معرفی و تایید شده اند، با کارشناسان فنی و مشاوران مجموعه طنین تماس بگیرید تا اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهند و از همین طریق بتوانید با کمترین هزینه و بالاترین سرعت و در صدر همه این ها با بالاترین کیفیت، گواهینامه معتبر برای شرکت خود دریافت نمایید.

دریافت ایزو (ISO)

 

اگر تصمیم به دریافت گواهینامه ایزو دارید، توصیه می نماییم ضمن تماس با کارشناسان مجرب و مشاوران مجموعه طنین  در ارتباط با مسائل مختلف و اطلاعات مورد نیاز آن مشاوره تخصصی و حرفه ای داشته باشید.

برای دریافت فرمهای ایزو روی   ISO Application Form و برای دریافت فرمهای CE   روی CE Application Form را کلیک کنید.

پس از دریافت و پر کردن فرمها، عصر طنین به عنوان کارگزار فن بازار کارهای مربوط به ایزو را تسهیل میکند. لطفا فرمهای مربوطه را   برای تسریع در کارها به شماره 09356992907 واتساپ فرمایید و پیگیری را از کارگزار فن بازار شرکت طیف نگار یکتا نوین(طنین)  تلفن 02166518263-09356992907 انجام دهید.