سبک زندگی

ویژگی کارآفرینان از زبان 3 گارگزار

داشتن برخی ویژگی‌ها قدم برداشتن در این مسیر را آسان‌تر می‌کند.
یک سری ویژگی‌های مشترک بین اکثر کارآفرینان وجود دارد اما هر کارآفرین به یک نسبت از این ویژگی‌ها برخوردار نیست؛ و البته برای رسیدن به موفقیت در یک زمینه خاص نیز به یک نسبت به این ویژگی‌ها نیاز نیست.
یکی از دلایلی که رسیدن به یک تعریف واحد از کارآفرینی را دشوار می‌کند، وجود طیف گسترده‌ای از خصوصیات در کارآفرینان است.
مهم‌ترین ویژگی‌های افراد کارآفرین
۱- استقلال‌طلبی: شاید اولین حسی که با شنیدن کلمه کارآفرین به انسان دست می‌دهد احساس استقلال طلبی باشد. کارآفرینان ترجیح می‌دهند برای خودشان کار کنند و مدیریت منابع‌شان را خود در دست داشته باشند.
۲- مسئولیت‌پذیری :احساس استقلال‌طلبی، نوعی احساس مسئولیت‌پذیری را نیز به دنبال خواهد داشت، چراکه فرد، خود تصمیم گیرنده اصلی است. کارآفرینان در قبال مخاطراتی که آغاز کرده‌اند، احساس مسئولیت شخصی دارند.
۳- ریسک‌پذیری متعادل: لازمه شروع یک فعالیت جدید، ریسک کردن است. مشخص نیست که در ریسک ردن شکست یا موفقیت حاصل می‌شود . البته ریسک‌ها باید معقول و حساب شده باشند. شاید فعالیت یک کارآفرین از نگاه دیگران غیرواقعی و دست‌نیافتنی باشد؛ اما آنها با استفاده از دانش خود، فرصت‌های موجود را شناسایی کرده و پس از سنجیدن پیش زمینه‌ها و بهره‌گیری از تجربیات، با یک دید حساب شده شروع به فعالیت می‌کنند.
بهترین عبارت برای بیان این ویژگی این است که کارآفرینان موفق، هیچ‌گاه بی‌محابا خطر نمی‌کنند.
یک کارآفرین هر ریسکی را در زمینه پایه‌ریزی و تدوام کسب و کارش می‌پذیرد.
همیشه برای شرایط اورژانسی آماده است، رقبا را زیر نظر دارد و دنبال استراتژی‌های موثر برای برتری بر آنهاست.
برای موفقیت در زمینه کارآفرینی باید پذیرای تمام چالش‌های پیش روی کسب و کارتان باشید؛
نه فقط آنهایی که برایتان ساده یا لذت‌بخش است.
۴- اعتماد به نفس: کارآفرینان ایمان دارند که در نهایت موفق خواهند شد. آنها نسبت به موفقیت خود، خوش‌بین هستند. این احساس اعتماد به نفس گاهی باعث شکست اولیه آنها می‌شود…اما در نهایت موفقیت از آن افرادی است که در تنگناها به خود باور داشته باشند. شاید بیان این نکته جالب توجه باشد که اکثر کارآفرینان موفق، حداقل یک بار شکست خورده‌اند که یکی از دلایل آن را می‌توان اعتماد به نفس زیاد آنها به خود دانست.
۵- نگرش مثبت: خوش‌بینی عاملی است که بیشتر در شروع یک فعالیت جدید بروز می‌کند. کارآفرینان به مشکلات به چشم چالش‌هایی نگاه می‌کنند که در نهایت آنها را به مسیرهای بیشتری برای موفقیت می‌رساند.
۶- تلاش و پشتکار: برای رسیدن به موفقیت، به تلاشی بیشتر از حالت معمولی نیاز است. شاید در ابتدا لازم باشد که کارآفرینان برای ساعات طولانی مشغول به کار باشند؛ ولی این انرژی و تلاش بیشتر، قطعا یکی از علت‌های موفقیت تمامی کارآفرینان بوده است.
۷- آینده‌نگری: زمان منتظر کسی نمی‌ماند و اگر شما قبل از عملی کردن یک موضوع، نسبت به آن آینده‌نگری نداشته باشید ناچار خواهید بود در انتها با استرس مربوط به زمان دست و پنجه نرم کنید. کارآفرینان در جایی که مردم عادی تنها مشکلات و موانع را می‌بینند، به ‌پیش‌رو نیز توجه داشته و پتانسیل‌ها را زودتر از دیگران کشف می‌کنند.
۸- مهارت در سازماندهی: اگر به فرآیند کسب و کار به چشم یک بازی شطرنج نگاه شود، کارآفرینان آن دسته از شطرنج بازانی هستند که از تمامی مهره‌های خود، به‌جا، درست و به موقع استفاده می‌کنند.
ترکیب اثربخش افراد و منابع و سازماندهی بهینه آنها مهارتی است که بیش از همه به تجربه نیاز داشته و به نوعی اکتسابی است. کارآفرینان می‌دانند که چطور افراد را جهت انجام فعالیت‌ها کنار هم قرار دهند.
ترکیب اثربخش افراد و مشاغل، کارآفرینان را قادر می‌سازد که چشم‌اندازشان را به واقعیت تبدیل کنند.
۹- توجه به ارزش‌هایی بیش از پول: یکی از تصورات غلط درباره کارآفرینان این است که آنها تنها برای دستیابی به پول کار می‌کنند.
تحقیقی که به تازگی در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که تنها ۱۰% از کارآفرینان، درآمدی بیش از یک کارمند میان‌رده دارند. البته که اصلی‌ترین راه برای رسیدن به یک ثروت افسانه‌ای نیز کارآفرینی است ؛
اما اگر دستیابی به پول مهم‌ترین انگیزه فرد برای کارآفرینی باشد، احتمالا شکست در همین نزدیکی‌هاست.
برای یک کارآفرین، پول تنها یک سمبل از دستیابی به موفقیت است. برای او اولویت‌های مهمتری مانند استقلال، نوآوری و اشتغال‌زایی مطرح است.
۱۰- انگیزه درونی بالا: انگیزه‌های آدمی از دو منبع بیرونی یا درونی سرچشمه می‌گیرند.
عواملی مثل تنبیه یا تشویق از جمله انگیزه‌های بیرونی و مواردی مانند احساس نیاز و میل به پیشرفت از دسته انگیزه‌های درونی هستند. در مورد کارآفرینان مهم‌ترین عامل مؤثر بر انگیزه، از درون آنها شکل می‌گیرد.
۱۱- تعهد بالا: کارآفرینی، کاری دشوار است و راه‌اندازی موفق یک کسب و کار، نیازمند تعهد بالا از سوی کارآفرین است.کارآفرینان باید این احساس را در مجموعه خود و اطرافیانشان ایجاد کنند که در شرایط سخت، می‌توان بر روی تعهدات آنها حساب کرد.
۱۲- صبوری: صبر و حوصله هم در مواجه با مشکلات و هم در انتظاراتی که از یک کسب و کار جدید وجود دارد، نمود پیدا می‌کند. معمولا افرادی که قدرت تحمل پایینی دارند، در مکان‌هایی مشغول به فعالیت می‌شوند که تغییرات به‌صورت اندک در آنها اتفاق می‌افتد. در یک کسب و کار تازه راه اندازی شده، شرایط به صورتی است که گاهی اوقات تنها با صبر و حوصله می‌توان راهی برای غلبه بر مشکلات یافت.
۱۳- انعطاف‌پذیری: یکی از ویژگی‌های بارز کارآفرینان، توانایی آنها در سازگاری و تطابق با نیازهای متغیر مشتریان و کسب و کارشان است. بسیاری از شرکت‌ها در ابتدا در زمینه‌ دیگری فعالیت می‌کرده‌اند ولی نیاز بازار و انعطاف پذیری رهبرانشان، یا آنها را به مسیر جدیدی سوق داده و یا این‌که باعث افزودن بخش‌های جدید به مجموعه شده است. صفاتی مانند سخت‌کوشی، کنجکاوی و اشتیاق به آموختن، برقراری روابط اجتماعی، خلاقیت و فرصت‌گرایی…از دیگر واژه‌هایی است که به‌عنوان صفت‌های کارآفرین مطرح می‌شوند.

۱۴-تحمل ابهام: کارآفرینان، دارای تحمل بسیاری نسبت به ابهامات ناشی از تغییر شرایط و محیط هستند. این توانایی برای کنترل عدم قطعیت‌های محیطی، حیاتی است؛ چرا که کارآفرینان به‌طور پیوسته تصمیماتی می‌گیرند که در آن‌ها، از اطلاعات جدید و بعضاً متناقض که از منابع متنوع و ناآشنا به دست آمده‌اند، استفاده می‌کنند.
وظایف یک کارآفرین
۱. پذیرش مخاطره
یک کارآفرین هرگونه خطری را هنگام راه‌اندازی و حفظ کسب و کار خود، می‌پذیرید. او هر گونه مسئولیت مربوط به کیفیت و زمان انجام کار را قبول می‌کند و همیشه برای شرایط اضطراری آمادگی دارد. مایک گافکا (Mike Gafka) می‌گوید: «برای موفقیت، نمی‌توانید تنها چالش‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید و باید همه چالش‌هایی پیش‌رو را بپذیرید.»
۲. فروشندگی
یک کارآفرین باید یک فروشنده خوب باشد. اگر یک کارآفرین نتواند محصول خود را به فروش برساند، نمی‌تواند موفق شود. او مسئول بازاریابی و تبلیغات محصولات یا خدمات خود است. پول وسیله‌ای است برای تبادل کالا و خدمات و اگر شما کالا یا خدمات خود را نتوانید به دیگران بفروشید، از پول و درآمد بی‌بهره می‌مانید.
۳. دستیابی به اهداف
کارآفرینان نه تنها اهداف خود را تعیین می‌نمایید، بلکه برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنند. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) می گوید:«اکثر مردم می دانند که چگونه اهداف را تعیین کنند؛ اما تعداد کمی از مردم می دانند که چگونه به آن‌ها دست یابند. این ویژگی یک کارآفرین را از سایرین متمایز می‌کند.»
کارآفرینان اهداف بلندپروازانه‌ای را برای خود در نظر می‌گیرند که دستیابی به آن‌ها برای‌شان هیجان‌انگیز است. در حالی که این اهداف از دید افراد عادی ترسناک و غیر ممکن به نظر می‌رسد.
۴. رهبری

یکی از چالش های یک کارآفرین این است که باید در خط مقدم کسب و کار خود باشید. او حداقل در هنگام راه‌اندازی ایده خود باید پیش قدم باشد و رهبری سایرین را به دست گیرد. رهبران برجسته از مسیر کسب و کار خود برای بالا بردن عزت نفس پرسنل استفاده می‌کنند.
سام والتون می‌گوید: «اگر افراد به خودشان اعتقاد داشته باشند، از عملکرد خود شگفت زده می‌شوند.» شما باید برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، توانایی جذب افراد هوشمند و ایجاد یک تیم کسب و کار بزرگ را داشته باشید.
۵. تصمیم گیری
کارآفرینان باید برای تعیین اهداف کسب و کار خود و دستیابی آن‌ها، دائما در زمان مناسب تصمیم‌گیری کنند. کارآفرین شخصی است که درباره سرنوشت کسب و کار خود تصمیم می‌گیرد و سرمایه گذاران بالقوه یا سرمایه‌گذاران فعلی شرکت و منابع مالی را مدیریت می‌کند. او اطمینان می‌دهد که فعالیت تجاری‌اش در راستای منافع عمومی جامعه است.
۶. شناسایی و حل مشکل
یک کارآفرین سریعا مشکلات پیش روی کسب و کار خود را شناسایی و بلافاصله راه حل مناسب را دنبال می‌کند. طبق یک ضرب‌المثل که می‌گوید: «کسی که کفش را می‌پوشد، می‌داند کفشش کجاست.» بنابراین تنها یک کارآفرین می‌داند که اگر چالشی در مسیر کسب و کارش پیش آمد،‌ چگونه در اسرع وقت آن را حل و فصل کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *